Nakladatelství

Má noc náš den

ISBN: 978-80-7564-013-0

Formát: 120x190 mm, brož. vaz., 92 strany

Rok vydání: 2017 (1. vydání)

Cena: 189,- Kč

Edice: Poezie, sv. č. 31

EAN: 9788075640130

Ve své aktuální básnické sbírce míří Marie Jehličková k širokodechým litaniím a hymnům, plných neologismů, archaismů, patosu a závratí. Neleká se velkých abstraktních pojmů ani kosmických a existenciálních hlubin.

 Fascinující obrazy, jež básnířka vytváří, nejsou žádným estetickým ornamentem ani výsledkem poetického konstruktérství či krasořečnění. Každé slovo je procítěné, ba protrpěné. Autorka nepěstuje poezii, ale po vzoru vidoucích básníků zapisuje viděné „na toulkách bdění ve snu“. „Kloubíme bytí / a pak zas vzlétáme, jeden s druhým, / na toulkách bdění ve snu... Kdo se netopil, jen ztěžka pochopí vzlet anděla... Obraz ještě ne zřený / rozseté ticho po modrých mracích / jež vplouvají do ložnice / hozené našikmo v problouzněný tvar dne...“

Marie Jehličková (1994) je velký talent současné české poezie. Potvrdila to už svou prvotinou Ve sklenici od vína ještě kouří doutník. V příznivě přijaté sbírce najdeme ozvuky Trakla, Rilkeho či Holana, od nichž si však autorka nepůjčuje styl, nýbrž urputnost a víru v poezii coby prostředek poznávání světa. „Chytit cíp rostoucího tajemství za ocásek strachu,“ píše básnířka, pro níž je psaní způsobem bytí, nikoli jen verbální dekorací.

Zpět   |   Nahoru