Nakladatelství

Od dospívání k dozpívání

Primitives Group, DG 307, komuna na Seebergu, na cestě do Londýna

ISBN: 978-80-87377-64-2

Formát: 15,5x17 cm, pevná vaz. 192 str.

Rok vydání: 2016 (1. vydání)

Cena: 289,- Kč

EAN: 9788087377642

Grafická úprava: Tereza Šerá

Vzpomínky legendární postavy českého undergroundu.

Vladimír Smetana zvaný Hendrix začínal jako bedňák a rekvizitář u psychadelické kapely The Primitives Group, pak u The Plastic People of the Universe a s první sestavou DG 307 hrál na bicí. Byl tedy přímo u počátku české nezáviské scény a undergroundu.

Jeho vzpomínky na tehdejší nezávislé kulturní společenství jsou rozděleny do tří kapitol a zahrnují  zhruba desetileté  období od poloviny 60. do poloviny 70. let. Smetana popisuje komunitu kolem Primitives, vznikající společenství pražského undergroundu, jež se formovalo kolem I. M. Jirouse a manželů Němcových, vzpomíná na hrad Seeberg v severozápadních Čechách, kde žil v komuně mimo jiné s Pavlem Zajíčkem či Charlie Soukupem. Vedle toho ale připomíná i policejní zátahy na vlasatce a persekuce ze strany státu proti nonkonfomně smýšlejícím lidem, které byly se začínající normalizací stále častější.

Smetanovy memoáry jsou  velmi významným příspěvkem k poznání české nezávislé, alternativní kultury z doby totality a faktografií doplňují již vydané texty jakými jsou Pravdivý příběh Plastic People od I. M. Jirouse, Obraz doby od B. Rösslera, Chlastej a modli se od J. Vondrušky a nebo Trable den co den od A. Michla.

Zpět   |   Nahoru