Nakladatelství

Údolí nicoty

ISBN: 978-80-87377-06-2

Formát: 12,6x19,6 cm, pevná v. 336 str.

Rok vydání: 2010 (1. vydání)

Cena: 329,- Kč

Edice: Zvon, sv. 1

EAN: 9788087377062

Grafická úprava: Petr Krejzek, ReDesign

 

Překlad Petruška Šustrová, Jan Wünsch

 

Vystupují tu estébáci a jejich bývalí agenti, kteří zastávají různá společenská postavení, a snaží se znevěrohodnit odhalení a znemožnit novináře, který s ním přišel. Strašné je, že jim v tom pomáhají významní a vlivní představitelé polských médií i společnosti, kteří jsou důstojníkům bývalé polské StB z toho či onoho důvodu zavázáni.

 

Kniha Bronisława Wildsteina Údolí nicoty vyšla v Polsku na jaře 2008 a dostalo se jí rozporného přijetí. Část čtenářů a komentátorů ji nadšeně chválila, jiní ji odsoudili jako hledání spiknutí za každou cenu. Zápletka je zajímavá: novinář získá materiály, jež svědčí o spolupráci známého polského akademického představitele s někdejší polskou StB – a od toho se odvíjí další děj.

 

Bronisław Wildstein má v Polsku rozporuplnou pověst už léta. Na začátku roku 2005 získal z varšavské úřadovny Institutu národní paměti seznam, na němž je 240 000 jmen. Seznam byl posléze uveřejněn na internetu. Michnikova Gazeta Wyborcza to oznámila s barnumským titulkem „Estébácký seznam“. Nešlo ovšem o seznam agentů, nýbrž o seznam, na němž jsou i oběti – a protože se na nějakou dobu stal nejnavštěvovanější polskou stránkou, vypukl lítý boj. Média byla zaplavena komentáři a diskusemi.

 

Zpět   |   Nahoru